Cytologia: kiedy, jak często i po co?
1

A A A

Cytologia to jedno z badań, które każda kobieta powinna wykonywać podczas rutynowych kontroli swojego zdrowia. Dlaczego jest tak ważne i jak często należy je przeprowadzać?

Co to jest cytologia?

Cytologia to badanie przesiewowe wykonywane przez ginekologa lub położną, mające na celu ocenę stanu szyjki macicy i wykrycie ewentualnych zmian, jakie w niej zaszły. Pozwala m.in. na rozpoznanie raka szyjki macicy, nadżerki i stanu zapalnego, który, jeśli jest nieleczony, może wywołać poważniejsze komplikacje. Badanie cytologiczne jest nieinwazyjne i całkowicie bezbolesne.

Jak często zgłaszać się na cytologię?

Pierwsze badanie cytologiczne kobieta powinna przejść najpóźniej do 25. roku życia albo tuż po rozpoczęciu współżycia płciowego. W Polsce kobiety między 25. a 59. rokiem życia mogą robić je bezpłatnie raz na trzy lata. Lekarze zalecają jednak zgłaszanie się na badania raz do roku. Do przeprowadzenia badania cytologicznego nie jest konieczne skierowanie od lekarza.

Ginekolog mówi o badaniu:

Cytologia i badanie piersi – wizyta u ginekologa

Co daje cytologia?

Dzięki badaniu cytologicznemu możemy wykryć stany przednowotworowe oraz raka szyjki macicy nawet we wczesnym stadium. Uwaga: cytologia wykrywa również infekcję wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV), który w przeważającej części przypadków jest odpowiedzialny za rozwój raka szyjki macicy. Nosicielka HPV, ze względu na wyższe ryzyko zachorowania powinna wykonywać cytologię raz do roku. Do grupy zwiększonego ryzyka zaliczają się także kobiety często zmieniające partnerów seksualnych, zażywające leki obniżające odporność oraz nosicielki wirusa HIV.

Jak odczytywać wyniki badania cytologicznego?

Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca opis badania według klasyfikacji Bethesda 2001, który został wprowadzony w 1988 roku i zmodyfikowany w latach 1991 i 2001. Zawiera on ocenę jakości rozmazu, ogólną charakterystykę, opis zmian i dodatkowe wyjaśnienia. Wynik badania informuje, czy:

 • W pobranej próbce znajdują się jedynie komórki prawidłowe, czyli czy jesteśmy zdrowe.
 • W pobranej próbce znajdują się komórki prawidłowe oraz nieliczne komórki, które wskazują na stan zapalny, wymagający łagodnego leczenia albo ustępujący samoistnie.
 • W pobranej próbce znajdują się komórki prawidłowe oraz duża liczba komórek świadcząca o wymagającym leczenia stanie zapalnym.
 • W pobranej próbce znajdują się liczne komórki wskazujące na ostry stan zapalny.
 • W pobranej próbce znajdują się nieliczne komórki, z których mogą powstać nowotwory.
 • W pobranej próbce znajdują się liczne komórki świadczące o nowotworze. Ten wynik wymaga pilnej interwencji medycznej.

Skomentuj lub zadaj pytanie!

*
 1. Re: Cytologia: kiedy, jak często i po co? gosia

  1.witam;ja mam pytanie,jak długo się czeka na wynik cytologi?
  2.czy badanie ginekologiczne ,może coś rozpoznać,np;lekarz ostatnio jak mnie badał to stwierdził ze mam czysta szyjkę macicy,,co to oznacza według badan?

  Odpowiedz

 2. Re: Cytologia: kiedy, jak często i po co? f.aga@op.pl

  Czy jest górna granica wieku do jakiego kobieta powinna się badać?

  Odpowiedz