Czy coś mi grozi? Interpretacja wyników badania
14

A A A

Badanie cytologiczne w naszym kraju jest niestety dość rzadko wykonywane, na co wpływ ma przede wszystkim mentalność żeńskiej części społeczeństwa, ale również i przestarzałe metody badania oraz niewielka pomoc dotycząca prawidłowej interpretacji wyników. Na poprawę tej sytuacji są szanse, bowiem obecnie stosuje się nową metodę badania, tak zwaną cytologię na podłożu płynnym.

Wyniki badania cytologicznego

Po wykonaniu cytologii, każda pani z niecierpliwością wyczekuje jej wyników, a te zazwyczaj pojawiają się w ciągu kilku dni. Interpretacja materiału pobranego do badania może być zapisana za pomocą jednej z dwóch obowiązujących na świecie skal : Bethesda oraz Papanicolau.

Metoda Papanicolau

Jest obecnie coraz rzadziej stosowana, bowiem uważa się, że nie przekazuje ona wszystkich, niezbędnych do prawidłowej diagnozy informacji. Ubolewać można jedynie nad faktem, że w Polsce w dalszym ciągu cytologia opisywana jest w taki właśnie sposób. Metoda Papanicolau jest stosunkowo dawno opracowana, więc nie uwzględnia wszystkich odkrytych w tym czasie cech dynamicznie rozwijającego się nowotworu szyjki macicy. W tym czasie zmianom uległy zarówno niektóre poglądy badawcze, jak również sam obraz kliniczny.

W skali wyróżnia się pięć stopni, gdzie pierwszy stopień oznacza całkowity brak patologicznych zmian, a piąty stopień zaawansowany proces nowotworowy. Zastosowanie tej metody opisu determinuje konieczność dalszych badań diagnostycznych, pomagających w ustaleniu obecności patologicznych komórek, na przykład biopsji.

Zapoznaj się z zasadami pobierania wymazu cytologicznego:

Zasady pobierania wymazów cytologicznych.

Pierwsza i druga grupa w skali Papanicolau nie daje absolutnie żadnych powodów do zmartwień, w takim wypadku powinno się tylko regularnie wykonywać badanie cytologiczne. Począwszy od trzeciej grupy, wyniki badań należy już skonsultować z lekarzem. Także i w tym przypadku zmiany mogą być całkowicie niegroźne dla zdrowia, jednak warto je kontrolować i w razie potrzeby – wdrożyć leczenie zachowawcze.

Metoda Bethesda

Cytologia opisana metodą Bethesda jest całkowicie samowystarczalna i nie stwarza konieczności przeprowadzania innych badań w celu określenia zmian. Zaleca się jednak spełnienie kilku warunków, przez co rozumie się przede wszystkim pobranie odpowiedniego materiału do oceny. Preparat musi być odpowiednio obszerny, a także musi zawierać odpowiednią ilość komórek pochodzących z szyjki macicy.

Skomentuj lub zadaj pytanie!

*
 1. Re: Czy coś mi grozi? Interpretacja wyników badania beata swirkula

  Dzien dobry bardzo proszę o zinterpretowanie badania cytologicznego .W wyniku mam zmiany zapalne i odczynowe a zmianach odczynowych regeneracja ,a w uwagach rozmaz ubogokomórkowy .bardzo proszę o udzielenie informacji z góry bardzo dziękuję .

  Odpowiedz

 2. Re: Czy coś mi grozi? Interpretacja wyników badania werlub

  Jaki jest wynik badania? ” materiał diagnostyczny. Obraz cytologiczny w granicach normy. PAP II. AI BI.

  Odpowiedz

 3. Re: Czy coś mi grozi? Interpretacja wyników badania Natalia

  Należę do drugiej grupy, czy faktycznie nie ma potrzeby abym skonsultowała się z lekarzem? Mam trochę obaw.

  Odpowiedz