Czy grozi mi rak szyjki macicy?
8

A A A

Rak szyjki macicy to jeden z najpowszechniej występujących nowotworów narządów płciowych u kobiet. Które z nas są najbardziej zagrożone chorobą i jak możemy się przed nią chronić?

Przyczyny raka szyjki macicy

U młodych kobiet rak szyjki macicy jest wywołany w większości przypadków przez infekcje przenoszone drogą płciową. Najczęściej przyczyną jest zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Wyodrębniono już ok. 100 typów tego wirusa, z których niektóre są wyjątkowo niebezpieczne (onkogenne). Ok. 2/3 przypadków zachorowań na raka szyjki macicy jest wywołana typami wirusa HPV 16 i 18.

Na zakażenie HPV jest narażona większość współżyjących płciowo osób, zwłaszcza w wieku największej aktywności seksualnej (18-28 lat).

Kto jest najbardziej zagrożony rakiem szyjki macicy?

Praktycznie wszystkie kobiety, które podjęły współżycie płciowe, są zagrożone zakażeniem wirusem brodawczaka ludzkiego, który może wywołać raka. Niektóre czynniki zwiększają jednak ryzyko zachorowania. Oto najpowszechniejsze z nich:

  • rozpoczęcie współżycia płciowego w młodym wieku

  • częste zmiany partnerów seksualnych

  • palenie papierosów

  • urodzenie trójki lub więcej dzieci

  • zakażenie chorobami przenoszonymi drogą płciową

  • stosowanie doustnych środków antykoncepcyjnych

  • niepoddawanie się regularnym badaniom cytologicznym

  • niski status socjoekonomiczny

  • dieta uboga w antyoksydanty

  • nieleczone zapalenia pochwy.

Jak uchronić się przed rakiem szyjki macicy?

Podstawową metodą w profilaktyce raka jest regularne zgłaszanie się na badania cytologiczne, które wykrywają wszelkie stany zapalne i zmiany w narządach płciowych, które mogą wywołać nowotwór. Istnieje także możliwość zaszczepienia się przeciw wirusowi HPV.

II Warszawski Dzień – Jak uniknąć raka szyjki macicy 1 z 4.mp4

Objawy raka szyjki macicy

Pamiętaj, że nowotwór przez długi czas może rozwijać się bezobjawowo. Pierwszym symptomem są bóle brzucha, brane często za objaw niestrawności. Następnie pojawiają się ropne upławy i krwawienia, zwłaszcza po wysiłku fizycznym i stosunku, a także ból w okolicy krzyżowej. Niestety, te objawy świadczą już o zaawansowanym stadium choroby.

Leczenie raka szyjki macicy

Nowotwór wykryty wcześnie jest niemal całkowicie wyleczalny. W takich przypadkach stosuje się najczęściej chirurgię laserową, polegającą na zniszczeniu komórek nowotworowych przy pomocy lasera, lub kriochirurgię, czyli zamrożenie komórek nowotworowych. W poważniejszym stadium choroby konieczne staje się zastosowanie chemioterapii i radioterapii oraz przeprowadzenie zabiegu histerektomii, czyli całkowitego usunięcia macicy.

Skomentuj lub zadaj pytanie!

*