Jak przygotować się do cytologii?
5

A A A

Jesteś przed pierwszym badaniem cytologicznym albo chcesz, by wyniki były jak najdokładniejsze? Sprawdź, co powinnaś zrobić (a czego nie) przed udaniem się do ginekologa.

Cytologia to podstawowe badanie przesiewowe, które pozwala wykryć u kobiet wszelkie zmiany w narządach rodnych, takie jak stany zapalne, nadżerki oraz jeden z najpowszechniejszych nowotworów występujących u kobiet – raka szyjki macicy.

Kiedy wykonać badanie cytologiczne?

Cytologia powinna zostać przeprowadzona od trzech do pięciu dni po ustaniu krwawienia miesiączkowego i najpóźniej na cztery dni przed spodziewanym terminem rozpoczęcia kolejnej menstruacji. Nie powinnaś robić cytologii, jeśli jesteś w trakcie miesiączki – na materiale komórkowym pobranym do badań będzie zbyt dużo czerwonych krwinek i wykrycie nieprawidłowości stanie się niemożliwe. Cytologia powinna także zostać przełożona, jeśli masz ostry stan zapalny w okolicach dróg rodnych. W takim wypadku dopiero po wyleczeniu choroby można (a nawet trzeba!) udać się na badania.

Czego nie robić przed cytologią?

  • powstrzymaj się od współżycia płciowego na 48 godzin przed badaniem
  • nie używaj także wibratorów
  • nie poddawaj się innym badaniom ginekologicznym
  • jeśli stosujesz leki dopochwowe, odstaw je na kilka dni przed cytologią
  • nie musisz natomiast wyjmować dopochwowego pierścienia antykoncepcyjnego

Czy są konieczne jakieś specjalne zabiegi przed cytologią?

W przypadku młodych kobiet, przed zabiegiem wystarczy zwykły zabieg higieniczny, sprowadzający się do umycia okolic intymnych żelem o kwaśnym odczynie. Jeśli natomiast jesteś w wieku pomenopauzalnym, konieczne będą dodatkowe przygotowania. W wyniku zmian hormonalnych i niskiego poziomu estrogenu u starszych kobiet dochodzi do zmian zanikowych w m.in. błonach śluzowych narządów rodnych, co prowadzi do utrudnień w diagnostyce. Przed cytologią powinnaś stosować przez kilka dni dopochwowe globulki zawierające estrogen. Takich zabiegów nie stosuje się tylko u kobiet, które źle je tolerują miejscowo.

Kiedy wynik cytologii jest błędny?

Najlepiej przeprowadzać cytologię w jednym z licencjonowanych ośrodków w Polsce. Będziesz miała pewność, że metody pobrania materiału komórkowego i badań są nowoczesne i profesjonalne. Prywatni ginekolodzy czasami pobierają próbki przestarzałą metodą, nie stosując specjalnej szczoteczki, albo przeprowadzają analizę na miejscu, zamiast zlecić ją profesjonalnemu laboratorium. Przed wizytą upewnij się więc, że trafiłaś do dobrej placówki.

Skomentuj lub zadaj pytanie!

*