Wyniki cytologii: czy powinnam się martwić?
3

A A A

Cytologia to jedno z najważniejszych badań, jakim powinna poddawać się regularnie każda kobieta. Sprawdź, w jakiej wersji możesz otrzymać wyniki badania i jak powinnaś je odczytywać.

Skala Papanicolau

Do niedawna na całym świecie, a w Polsce do tej pory w wielu placówkach medycznych, wyniki cytologii przedstawia się w pięciostopniowej skali Papanicolau, która zalicza kobiety do jednej z pięciu grup (im niższa grupa, tym lepiej). Odchodzi się jednak od jej stosowania, gdyż jest uważana za niedokładną. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości, nie dostarcza ona lekarzowi wszystkich informacji istotnych dla dalszego leczenia.

Informacje 04.11.2009r. News – Rak szyjki macicy

Klasyfikacja według Papanicolau:

I grupa – w rozmazie występują prawidłowe komórki nabłonka płaskiego i gruczołowego, nie ma śladów żadnych zmian chorobowych.

II grupa – w rozmazie, oprócz komórek prawidłowych, znajdują się pojedyncze komórki zapalne. Nie stwierdzono jednak obecności komórek nieprawidłowych, wskazujących na stany przedrakowe. Do tej grupy najczęściej zaliczane są kobiety, prowadzące aktywne życie seksualne.

III grupa – w rozmazie stwierdzono obecność komórek nieprawidłowych, które mogą przekształcić się w komórki nowotworowe. Dodatkowo określa się stopień dysplazji: jeśli jest mały, zmiany mogą wskazywać na stan zapalny. Przy dysplazji średniej i dużej zlecane są zwykle dodatkowe badania, takie jak kolposkopia lub biopsja.

IV grupa – w rozmazie stwierdzono obecność tzw. komórek atypowych, które mogą wskazywać na raka przedinwazyjnego, którego komórki występują na razie jedynie w nabłonku. Jeśli zostanie wcześnie wykryty, jest w 100 proc. wyleczalny.

V grupa – w rozmazie wykryto zmiany złośliwe, tzw. raka inwazyjnego. Rokowania nie są już tak dobre jak w przypadku grupy IV, ale jeśli komórki atypowe nie są liczne, istnieje duża szansa na wyleczenie.

System Bethesda

System Bethesda jest uważany za dokładniejszy od skali Papanicolau i jest stosowany w nowocześniejszych placówkach zdrowia. Opis wyników według systemu Bethesda:

  • Wynik prawidłowy, niewskazujący na istnienie żadnych niepokojących zmian.
  • Cytologia prawidłowa z łagodnym stanem zapalnym: nie ma powodu do niepokoju, nie jesteś chora, a stan zapalny najprawdopodobniej ustąpi samoistnie.
  • Cytologia prawidłowa ze stanem zapalnym: konieczne jest wyleczenie infekcji i konsultacja z lekarzem.
  • AGUS/ASCUS: wskazuje na stan zapalny, który należy wyleczyć, a następnie zrobić kolejną cytologię.
  • Obraz cytologiczny odpowiada Bethesda LSIL: w rozmazie występują pojedyncze komórki, z których może powstać nowotwór. Konieczna jest konsultacja z lekarzem, który zleci dodatkowe badania.
  • Obraz cytologiczny odpowiada Bethesda HSIL: w rozmazie występują liczne komórki, z których może rozwinąć się nowotwór. Konieczne jest przeprowadzenie dalszych badań.

Skomentuj lub zadaj pytanie!

*